"dostlarını yakında tut, düşmanlarını daha yakında…" -prison break
Yeni bölümler eklendiğinde bildirim almak için tıklayın!

Lethal Weapon

- 1. sezon 10. bölüm
Homebodies
Reklamı Geç

Çeviri Notları:
1- White noise: bunu beyaz gürültü diye çevirdim tam olarak marketlerde, avm’lerde falan devamlı arkada çalan müzik. Yapılan araştırmalar bu müziklerin bizleri daha fazla alışveriş yapmaya sevk ettiğini gösteriyor. Hatta sırf bunun üzerine baya araştırmalar yapanlar var. Mesela neden süper marketler avm’lerin en alt katında en dipte oluyor biliyor musunuz? Gidene kadar diğer mağazaların önünden geçin, vitrinlere bakın, takılın o sırada daha fazla alışveriş yapın diye. Ciddiyim :D
2- Kurban olarak yazdığım kısım DOA yani Dead on Arrival’ın kısaltması. Yani yardım ekipleri geldiğinde ölü olarak bulunan kişiler.
3- Hepimizin bildiği friends with benefits: tam bir çeviri oturtamadım ama ilişkilerinde seksi koyup duyguları çıkartan insanların sahip olduğu ilişki.
4- Owl=baykuş.
5- Reverse-engineering: böyle kimyasal formüllerde falan bileşikleri oluşturmak için tersine adımları izleme ve örneği olan bileşiği tekrar üretme işlemine deniyor.
6- MDMA: ekstazinin en saf formülüymüş. 3,4-metilenedioksi-N-metilamfetamin veya bilinen adlarıyla ekstazi, XTC, X, bir tür psikoaktif madde. Kimyasal formülü C₁₁H₁₅NO₂ şeklindedir. İlk kez 1912'de Alman Kimya firması Merck tarafından Darmstadt'ta sentezlendi. (vikipedi) buyrun bu da kimyasal formülü: C11H15NO2.
7- Mal manifestosu: Kaptanın gemi ile taşıdığı yükün neden ibaret olduğunu gösteren ve varılan yerin gümrük idaresine yapılan bildiri.
8- Mardi Gras: Büyük Perhiz'in (Lent) arifesi olan salı gününde (Tövbe Salısı) gerçekleştirilen bir karnaval. Paskalya tarihine bağlı olarak, her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü başlar. Oruca başlamadan önce yenen son büyük yemek olarak da geçiyormuş.

Bölüm çevirisi hakkında düşüncelerinizi çevirmenlerimizle paylaşın, çeviriyi değerlendirin.

Lethal Weapon Lethal Weapon Dizinin profil sayfasına git. Dizinin Facebook Fan Sayfası Henüz bir fan sayfası eklenmemiş. Facebook'ta bu diziye ait bir fan sayfanız varsa bize yazın. Sayfanıza bağlantı verelim.

Dizinin forumundan son başlıklar

Bu dizi için hiç forum konusu bulunmuyor.
Sen bir tane oluştur!
Forumdan diğer başlıklar 0 başlık, 0 mesaj
Hata bildir!

Bölüm hakkında ne dediler?

Yorum yazmak için üye girişi yapmanız gerekiyor.

1 yorum Çeviri Değerlendirmeleri

muratcakar
muratcakar 3 ay önce
Bu yorum bölüm hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

son kare kötüydü ;(

0

  • Bu haftanın popüler dizileri
  • The Originals The Originals 4. sezon 2. bölüm
  • The 100 The 100 4. sezon 7. bölüm
  • Legion Legion 1. sezon 7. bölüm
  • Grimm Grimm 6. sezon 12. bölüm