"ölene kadar sana sarılmak istiyorum hepsi bu." -supernatural
Çevirmen alımlarımız başlamıştır. Başvurularınızı "çevirmenlik" kısmından gönderebilirsiniz.
(Daha önceden başvurmuş olanların tekrar başvuru göndermeleri gerekmektedir.)

Lethal Weapon

- 1. sezon 10. bölüm
Homebodies
Reklamı Geç


Çeviri Notları:
1- White noise: bunu beyaz gürültü diye çevirdim tam olarak marketlerde, avm’lerde falan devamlı arkada çalan müzik. Yapılan araştırmalar bu müziklerin bizleri daha fazla alışveriş yapmaya sevk ettiğini gösteriyor. Hatta sırf bunun üzerine baya araştırmalar yapanlar var. Mesela neden süper marketler avm’lerin en alt katında en dipte oluyor biliyor musunuz? Gidene kadar diğer mağazaların önünden geçin, vitrinlere bakın, takılın o sırada daha fazla alışveriş yapın diye. Ciddiyim :D
2- Kurban olarak yazdığım kısım DOA yani Dead on Arrival’ın kısaltması. Yani yardım ekipleri geldiğinde ölü olarak bulunan kişiler.
3- Hepimizin bildiği friends with benefits: tam bir çeviri oturtamadım ama ilişkilerinde seksi koyup duyguları çıkartan insanların sahip olduğu ilişki.
4- Owl=baykuş.
5- Reverse-engineering: böyle kimyasal formüllerde falan bileşikleri oluşturmak için tersine adımları izleme ve örneği olan bileşiği tekrar üretme işlemine deniyor.
6- MDMA: ekstazinin en saf formülüymüş. 3,4-metilenedioksi-N-metilamfetamin veya bilinen adlarıyla ekstazi, XTC, X, bir tür psikoaktif madde. Kimyasal formülü C₁₁H₁₅NO₂ şeklindedir. İlk kez 1912'de Alman Kimya firması Merck tarafından Darmstadt'ta sentezlendi. (vikipedi) buyrun bu da kimyasal formülü: C11H15NO2.
7- Mal manifestosu: Kaptanın gemi ile taşıdığı yükün neden ibaret olduğunu gösteren ve varılan yerin gümrük idaresine yapılan bildiri.
8- Mardi Gras: Büyük Perhiz'in (Lent) arifesi olan salı gününde (Tövbe Salısı) gerçekleştirilen bir karnaval. Paskalya tarihine bağlı olarak, her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü başlar. Oruca başlamadan önce yenen son büyük yemek olarak da geçiyormuş.

Bölüm çevirisi hakkında düşüncelerinizi çevirmenlerimizle paylaşın, çeviriyi değerlendirin.

Lethal Weapon Lethal Weapon Dizinin profil sayfasına git. Dizinin Facebook Fan Sayfası Henüz bir fan sayfası eklenmemiş. Facebook'ta bu diziye ait bir fan sayfanız varsa bize yazın. Sayfanıza bağlantı verelim.
Hata bildir!

Bölüm hakkında ne dediler?

Yorum yazmak için üye girişi yapmanız gerekiyor.

- Yorumlar yükleniyor. Lütfen bekleyiniz...

Çeviri Değerlendirmeleri


  • Bu haftanın popüler dizileri
  • yeni The Punisher The Punisher 1. sezon 1. bölüm
  • Shameless Shameless 8. sezon 3. bölüm
  • Supernatural Supernatural 13. sezon 6. bölüm
  • Riverdale Riverdale 2. sezon 6. bölüm